104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Możliwość komentowania 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została wyłączona

10 listopada 2022 r. uczniowie klas 4-8 i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Motywem przewodnim spotkania było zaangażowanie kobiet w walkę o wolność ojczyzny na przestrzeni wieków.
Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz Roty.      Następnie zapalono znicz upamiętniający wszystkich tych, którzy polegli, oddając życie za Polskę. Przypomniano okoliczności towarzyszące utracie niepodległości oraz wydarzenia, daty i nazwiska czołowych postaci historycznych związanych z jej odzyskaniem. Powtórce z historii nadano niecodzienną formę, nawiązując do formuły teleturnieju, którego uczestnikami byli uczniowie.

Znane z popularnej pieśni białe róże złożono w hołdzie kobietom walczącym jako żołnierze, sanitariuszki, łączniczki, zwiadowcy. Zaprezentowano portrety i dokonania wybranych uczestniczek wojen i powstań, wszystkim bohaterkom dedykując utwory muzyczne: Rozkwitały pąki białych róż, Serce w plecaku, Mamo, tyś płakała, Dziewczyno z granatem, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Jesteś bohaterem, Ta nasza młodość, Szara piechota, Gdzie są chłopcy z tamtych lat.

Apel zakończyło przemówienie dyrektora szkoły Krzysztofa Świcia, który zachęcił młodzież do wzięcia udziału w obchodach Dnia Niepodległości oraz wręczył nagrody uczestnikom Konkursu Piosenki Patriotycznej.

7Organizatorki dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację uroczystości, szczególnie wszystkim występującym uczniom.
Katarzyna Tarnowska i Anna Krzyżanowska