Nasza przygoda z nauką – Lubelski Festiwal Nauki

Możliwość komentowania Nasza przygoda z nauką – Lubelski Festiwal Nauki została wyłączona

Wrzesień w naszej szkole zaczął się niezwykle naukowo. Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w Lubelskim Festiwalu Nauki. Pierwsza grupa składająca się z klasy IVa oraz Va na spotkanie z przygodą wyruszyła 17 września. Celem ich podróży było poznanie historii Lublina. Za realizowany projekt odpowiedzialny był Urząd Miasta Lublin. W kilkugodzinnym spacerze po najciekawszych miejscach i zabytkach miasta, uczniowie mieli możliwość w przystępny sposób przyswoić informacje dotyczące kilkusetletniej historii stolicy naszego województwa. Przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o przeszłych wydarzeniach, swoją opowieść ubarwiając różnymi ciekawostkami. Po takim spacerze nasi uczniowie na pewno inaczej spojrzą na Lublin, który od tej pory będzie dla nich bardziej przystępnym ośrodkiem historycznym.
Druga grupa uczniów naszej szkoły składająca się z uczniów klasy IV b i IV c wyjechała na festiwal 20 września. Celem tej grupy był udział w projekcie „Magia fizyki”, realizowanym na Uniwersytecie Marii Curii Skłodowskiej. Prowadzący – pracownicy naukowi oraz studenci, zaprosili naszych uczniów do udziału w wielu doświadczeniach obrazujących różne zagadnienia z dziedziny fizyki. Czego tam nie było – trochę magii, trochę bardzo zimnego gazu, który zachwycił każdego (w szczególności, że można go było poczuć na ręce) oraz krzesło z mnóstwem gwoździ, na którym każdy chętny mógł usiąść. Wykonywane eksperymenty prezentowane były w bardzo ciekawej oraz mało naukowej formie, co pozwoliło zrozumieć naszym uczniom różne meandry tak trudnej dyscypliny wiedzy jaką jest fizyka.
Uczniowie byli zachwyceni możliwością udziału w tego typu imprezie jaką jest festiwal nauki. Pozwala ona na poznanie pracy instytucji działających na terenie miasta Lublina oraz poczucia świata wielkiej nauki w bardziej zbliżony do ich wieku sposób. Na pewno za rok postaramy się tam znowu wrócić…