Wpatrz się i wsłuchaj! Oto Polska idzie…

      Możliwość komentowania Wpatrz się i wsłuchaj! Oto Polska idzie… została wyłączona

„Wpatrz się i wsłuchaj!

Oto Polska idzie,
żywcem w męczeńskiej pogrzebana trumnie,
i zmartwychwstaje królewsko i dumnie
po bólach zbrodni i gwałtów ohydzie,
by jako ongi, z wielkopańskim gestem
zająć swe miejsce i zawołać:

–         Jestem!…”

Remigiusz Kwiatkowski „Polska idzie”

11 listopada to data o wielkim znaczeniu dla każdego Polaka. Symbolizuje najważniejsze narodowe święto upamiętniające odzyskanie wolności przez Ojczyznę rozdartą na 123 lata pomiędzy agresywnych zaborców. Dzień ten ustanowiono  świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych.

Uroczysty apel z okazji tego wyjątkowego dnia jest stałym elementem związanym z tradycjami patriotycznymi naszej szkoły. W tym roku wzruszający montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klasy IVa pod opieką p. Małgorzaty Stępień. Swoją miłość do Ojczyzny wyśpiewali także uczestnicy II Miejskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej „Ma Ojczyzna jest mi bliska” wykonując utwory: Kinga Cybul- „ Mury”, Agnieszka Iwanek i Agnieszka Guz „ Tu wszędzie jest moja ojczyzna ”oraz uczniowie klasy IIIa w utworze „Polska”. Chwytającym za serce momentem uroczystości było  także spontaniczne wyrecytowanie przez małych patriotów z klasy „0” „ Katechizmu polskiego dziecka”.
W ten oto sposób- historycznie, muzycznie i patriotycznie, z należytą powagą i radością brać naszej szkoły przypomniała o wielkiej wartości, jaką jest niepodległość.