ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY !

      Możliwość komentowania ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY ! została wyłączona

 Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy największe ekologiczne święto świata- Dzień Ziemi. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiego Programu dla Szkół-           ” ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!” realizowanego w ramach kampanii  ” WŁĄCZ ECO WYOBRAŹNIĘ!”. 
Program ten powstał w celu zachęcenia uczniów do właściwego pozbywania się odpadów niebezpiecznych, a tym samym kształtowania właściwych nawyków i postaw proekologicznych. Polega na zebraniu jak największej ilości zużytych baterii i telefonów. Wszystkie placówki zgłoszone do programu biorą udział w klasyfikacji końcowej,  celem przyznania bonów, które mogą wymienić na materiały dydaktyczne do użytku szkolnego. Ponadto najbardziej zaangażowaną klasę wśród klas I-III oraz klas IV-VIII czeka smaczna nagroda dodatkowa. 

Zważone i podpisane imieniem,nazwiskiem oraz klasą baterie należy przekazać swojemu wychowawcy do końca kwietnia bieżącego roku. 

Dlaczego ważne jest właściwe pozbywanie się zużytych baterii i telefonów?

W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których biorą udział toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka stanowią zawarte w nich metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne.

Ponadto zużyte baterie i telefony stanowią źródło cennych surowców wtórnych.  Ich właściwa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać  część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii.

Dlatego serdecznie zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do działania i propagowania proekologicznych postaw.