Możliwość komentowania Festiwal Nauki została wyłączona

Dnia 19.09.2023 r. klasy IVa i Vb uczestniczyły w  XIX Lubelskim Festiwalu Nauki, który w bieżącym roku odbywał się pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od seansu filmowego, oglądając film pod tytułem „Między nami żywiołami”. Opowieść przedstawiona na ekranie przeniosła nas w miejsce, w którym przenikają się światy czterech podstawowych żywiołów: Ognia, Wody, Ziemi i Powietrza. Bohaterowie żyjący w Mieście Żywiołów muszą współistnieć w otaczającej ich rzeczywistości, zważając na inne stworzenia o odmiennych warunkach życia. Film w bardzo ciekawy sposób opowiada perypetie głównych postaci, które w końcu odnajdują swoje przeznaczenie.

W dalszej części naszej przygody udaliśmy się na Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, gdzie zaplanowane były warsztaty pt. „W krainie wysokich napięć. Wysokonapięciowe pokazy fizyczne”. Prowadzący w bardzo przystępny sposób wprowadził uczniów w ciekawy świat zjawisk fizycznych. Uczestnicy oglądali fascynujące pokazy dotyczące rozchodzenia się prądu elektrycznego. Sami również brali udział w eksperymentach, wcielając się w różne role: czarowników z opowieści o Harrym Potterze lub rycerzy Jedi z Gwiezdnych Wojen. Na zakończenie obejrzeliśmy symulacje wyładowań atmosferycznych, które często obserwujemy podczas burzy. Prowadzący podczas tych doświadczeń zwracał uwagę na bezpieczne zachowanie w trakcie burzy.

Wspólnie przeżyliśmy fascynujący dzień pełen nowych doświadczeń, które na pewno w przyszłości pobudzą uczniów do zainteresowania się zjawiskami  zachodzącymi wokół nas, których zrozumienie i wyjaśnienie opisuje nam fizyka.