„KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU”

      Możliwość komentowania „KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU” została wyłączona

13 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 1-2 obejrzeli przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”.  To baśń duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, której głównym wątkiem jest poszukiwanie przez księcia prawdziwej księżniczki – wszak tylko taką mógł poślubić.

Książę krążył po całym świecie w poszukiwaniu księżniczki, jednak wszystkie panny, z którymi miał do czynienia, były dalekie od jego ideału. Każda z nich posiadała jakąś cechę, której młodzieniec nie akceptował. Pewnej burzowej nocy nieznajoma dziewczyna zapukała do bram pałacu, przedstawiając się jako księżniczka i prosiła o schronienie, którego jej udzielono. Przygotowano dla gościa sypialnię, a matka księcia zaścieliła łoże. Królowa, chcąc pomóc swojemu synowi, wpadła na pomysł, by sprawdzić, czy przybyła dziewczyna naprawdę jest księżniczką, za którą się podaje. Pod grubą warstwą pościeli i materacy ukryła  ziarenko grochu. Na tak przygotowanym posłaniu spoczęła księżniczka.

Następnego ranka dziewczyna żaliła się królowej na nieprzespaną noc i niewygodne łóżko. Całe ciało księżniczki było pokryte siniakami. Matka księcia była niezwykle uradowana – tak delikatną i wrażliwą skórę mogła mieć bowiem tylko prawdziwa księżniczka. Dzięki pomocy swej matki, królewicz odnalazł  to, czego szukał i poślubił księżniczkę.

  Role postaci z baśni zagrali uczniowie klasy 4a, którzy ćwiczyli pod kierunkiem pań Katarzyny Tarnowskiej i Elżbiety Mitury. Piękne stroje i dodatki to także zasługa Rodziców, dekoracje do przedstawienia przygotowały panie: Elżbieta Mitura i Małgorzata Stępień. Przedstawienie przygotowano w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021 – 2025.