Międzynarodowy Dzień Ziemi

      Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Ziemi została wyłączona

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone w wielu krajach świata. W Polsce obchodzimy je od 24 lat.

Z tej okazji organizacje zajmujące się ekologią, władze lokalne, instytucje publiczne, w tym szkoły organizują różne działania, ukazujące społeczeństwu zagrożenia środowiska przyrodniczego i promujące pozytywne postawy wobec przyrody.

W tym roku Dzień Ziemi połączony był z realizacją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zmieniaj nawyki – nie klimat”. Jednym ze skutków działalności człowieka są negatywne zmiany klimatu. Dzieje się tak m.in. z powodu niszczenia lasów. Lasy to przecież „zielone płuca” Ziemi (produkują tlen i zmniejszają ilość dwutlenku węgla). Wpływają też na krążenie wody w przyrodzie oraz są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt.

Ochrony lasu i jego mieszkańców dotyczyło przedstawienie pod tytułem: „Rozprawa sądowa – Las przeciwko Człowiekowi”, które odbyło się w naszej szkole dnia 9 maja    2014 r. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy IV b pod kierunkiem pani Beaty Wojciukiewicz. Dzięki odpowiedniej scenerii oraz przekonywującej grze młodych aktorów – którzy doskonale wcielili się w rolę adwokatów, sędziów, świadków i oskarżonych – wszyscy poczuli się jak na prawdziwej sali sądowej. Widzowie usłyszeli skargi zwierząt skierowane pod adresem złych ludzi, którzy poprzez swoje niewłaściwe zachowanie szkodzą lasom i ich mieszkańcom. Przedstawienie było dla wszystkich okazją do refleksji na temat własnych postaw wobec przyrody.