„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”

      Możliwość komentowania „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” została wyłączona

W marcu nasza szkoła, jako jedyna w powiecie lubartowskim zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – wysoka jakość systemu oświaty. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, którego głównym celem jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach z terenu całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie mamy nadzieję na wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkoły oraz wzrost aktywności wyżej wymienionych środowisk.

Cele szczegółowe projektu to:

  • diagnoza obecnego stanu współpracy w szkole oraz oczekiwań wobec niej wśród rodziców, uczniów i nauczycieli;
  • wypracowanie modelowych, adekwatnych do polskich warunków rozwiązań wzmacniających współpracę na wszystkich poziomach edukacyjnych;
  • przegląd prawnych i organizacyjnych uwarunkowań dla współpracy oraz wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych i organizacyjnych ułatwiających współpracę.
  • wzmocnienie współpracy w 1034 szkołach i przedszkolach dzięki wsparciu szkoleniowo-warsztatowemu;
  • stworzenie i udostępnienie wiedzy w zakresie możliwości aktywnego udziału rodziców w życiu szkół i przedszkoli;
  • stworzenie i udostępnienie zasobów wiedzy dotyczącej aktywnego uczestnictwa uczniów i uczennic w życiu szkół, głównie w ramach samorządu uczniowskiego.

Projekt potrwa do końca lutego 2015 roku, a autorzy najlepszych programów dotyczących współpracy środowisk szkolnych będą liderami inspirującymi środowiska szkolne i przedszkolne w całym kraju do wdrażania dobrych praktyk.