Z nauką za pan brat

      Możliwość komentowania Z nauką za pan brat została wyłączona

DSC_0279 (Kopiowanie) W dniu 14 września uczniowie klas siódmych naszej szkoły uczestniczyli w 58. Pokazach z Fizyki.  Naszą przygodę z nauką rozpoczęliśmy od fascynujących doświadczeń fizycznych. Prowadzący, podczas wykonywanych eksperymentów, przybliżali nam trudne zjawiska fizyczne występujące w otaczającym nas świecie. Prezentowane doświadczenia dotyczyły zagadnień z zakresu akustyki, elektrostatyki, mechaniki oraz radioaktywności. Wykonane doświadczenia bardzo przystępnie pokazały nam, w jaki sposób powstają fale i dźwięki. Zapoznały nas z naturą fal elektromagnetycznych oraz ze zjawiskami, jakim ulegają. Druga najbardziej fascynująca odsłona pokazów zachwyciła nas eksperymentami z wysokim napięciem. Uczniowie przeżyli ekscytujące chwile podczas doświadczeń z klatką Faradaya oraz w trakcie wyładowań elektrycznych. W trzeciej części mieliśmy możliwość poznania zjawiska radioaktywności. Dowiedzieliśmy się, które substancje wykazują takie właściwości oraz poznaliśmy wkład w odkryciu tego zjawiska naszej rodaczki Marii Curie – Skłodowskiej. Ostatnia część pokazów dotyczyła działu mechaniki. Uczniowie obserwowali eksperymenty z zakresu zasad dynamiki Newtona oraz maszyn prostych. Jednakże najciekawsze były te, w których sami bardzo chętnie uczestniczyli.

Pokazy z fizyki są wspaniałą formą łączenia teorii z praktyką. Udział w tego typu przedsięwzięciach wzbudza zainteresowanie uczniów nauką oraz pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Warto promować tego typu kontakty uczniów ze światem nauki, ponieważ jedno wykonane doświadczenie wyjaśnia więcej niż tysiąc opisów tego zjawiska zamieszczonych w podręcznikach.

Małgorzata Kukiełka