Comenius – grudniowa wizyta partnerska

      Możliwość komentowania Comenius – grudniowa wizyta partnerska została wyłączona

Od 7 do 12 grudnia 2014 roku przebywały w naszej szkole 3 nauczycielki z Polinezji Francuskiej. Przybyły  ze szkoły Ecole Primaire Maatea, która znajduje się na wyspie Moorea, niedaleko Tahiti. Szkoła ta jest jedną z naszych szkół partnerskich, z którymi realizujemy projekt partnerski „Made in…” w programie Comenius, Uczenie się przez całe życie.

Aby dotrzeć do Lubartowa odbyły długą, bo trwającą 24 godziny podróż samolotem-pokonały odległość około 23 tysięcy  kilometrów. A różnica czasu między miejscem skąd przybyły a naszym krajem wynosi 11 godzin. To skutkuje tym, że u nas jest wieczór a tam – poranek.

Celem spotkania było przede wszystkim poznanie naszych uczniów i nauczycieli, realiów pracy i nauki oraz wymiana doświadczeń w zakresie nauczania przedmiotów artystycznych oraz prezentacja działań związanych z projektem.

Podczas wizyty w naszej szkole nauczycielki z Polinezji prowadziły zajęcia taneczne, obserwowały lekcje muzyki i języka angielskiego oraz uczyły się choreografii naszego tańca narodowego poloneza. Spotkanie z uczniami i nauczycielami wzbogaciły opowieściami i prezentacjami o swojej szkole, opowiedziały o wyspach Moorea i Tahiti, oraz o działaniach związanych z projektem.

Nasi goście poznali również nasze miasto. Odbyło się to w nietypowy sposób, bo… nocą,  a właściwie późnym wieczorem, przy świetle latarenek. Przewodniczkami po naszym mieście były uczennice klasy VIa.

Kolejne popołudnie i wieczór nauczycielki spędziły w Lublinie. Poznały najważniejsze zabytki stolicy naszego regionu,  stare miasto oraz Zamek Lubelski. Następnego dnia  zwiedziły ekspozycję plenerową i obiekty historyczne na terenie Muzeum na Majdanku.

Niezapomnianą radością i przeżyciem dla naszych gości były opady śniegu oraz mróz. Jedna z nauczycielek widziała śnieg po raz pierwszy w życiu. Nie dziwmy się – te zjawiska atmosferyczne nie występują w kraju, z którego pochodzą. Najniższa temperatura w tym miejscu to… 15 stopni Celsjusza!

W piątek 12 grudnia 2014 roku nasi goście wyruszyli w drogę powrotną do swojego kraju. Odwiedziny nauczycielek i chwile spędzone razem z nimi w  szkole pozostaną na zawsze w naszej pamięci.