Comenius – listopadowa wizyta

      Możliwość komentowania Comenius – listopadowa wizyta została wyłączona

Nasza szkoła miała zaszczyt gościć uczniów i nauczycieli ze szkół, z którymi wspólnie realizuje projekt „Made in…”  w programie sektorowym  Comenius, Uczenie się przez całe życie..

            W dniach 16-21listopada 2014 roku odwiedzili  szkołę uczniowie i nauczyciele z Gran Canarii, Walii i Włoch. Naszymi gośćmi było 5 nauczycieli i 11 uczniów. Z tej liczby 3 uczennice mieszkały w domach polskich rówieśniczek.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z dyrektorem, odwiedzin w klasach i zwiedzania budynku szkoły . Nasi goście z radością i zaciekawieniem poznawali uczniów. W każdym miejscu,  gdzie się pojawili byli serdecznie witani przez gospodarzy. Oficjalne  powitanie i rozpoczęcie spotkania odbyło się w sali gimnastycznej. Przedstawiciele współpracujących szkół z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną przez uczniów inscenizację legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”. Dzięki temu dowiedzieli się, dlaczego piękny i dumny biały orzeł jest symbolem  polskiego narodu, a biel i czerwień to nasze barwy narodowe.

Z  kolei podczas lekcji prowadzonych przez gości,  nasi  uczniowie i nauczyciele poznali bliżej każdy z krajów oraz dowiedzieli się o szkołach, w których uczą się i pracują. Wspólne zajęcia były również okazją do nauki zwrotów grzecznościowych w językach walijskim, hiszpańskim i włoskim. Po południu nasi goście i uczniowie jeszcze bardziej się zintegrowali podczas zajęć sportowych.

18 listopada 2014 roku był okazją do wspólnego świętowania. Tego dnia odbył się jubileuszowy X Festiwal Piosenki Angielskiej „Top Songs”. Nasi goście wzięli w nim honorowy udział prezentując piosenki zarówno w języku angielskim, jak również w językach narodowych. Nauczyciel z Włoch pełnił funkcję członka komisji oceniającej występy laureatów w koncercie finałowym. Kolejny dzień pobytu zakończył się wspólną dyskoteką , podczas której wszystkim dopisywały świetne humory.

Następnego dnia nasi goście zwiedzili Lublin, stolicę naszego województwa. Z przewodnikami w ręku, pod opieką lubelskiej damy, poznawali najpiękniejsze miejsca starego miasta oraz związane z tym miejscem legendy. Podczas spaceru każdy miał możliwość degustacji gorących cebularzy, wykonania pamiątkowych zdjęć i okazję do zakupu pamiątek z koziego grodu. Potem wszyscy pojechali do Kazimierza Dolnego. To urokliwe miasteczko nad Wisłą nasi goście zwiedzili nocą. Szczególnie zapadły wszystkim w pamięci: pobyt w kościele farnym, spacer z pochodniami po wąwozie lessowym, spotkanie z „duchem” i wizyta na cmentarzu żydowskim.

Ostatni dzień pobytu przeznaczono na poznanie naszego miasta. Odbyło się to podczas gry miejskiej „Skarby Lubartowa”. Każdy z uczestników otrzymał wskazówki zwiedzania oraz musiał wykonać zadania związane z odszukaniem nazw ulic, domów  i sklepów. Przewodnikami wspierającymi naszych gości w odkrywaniu pięknych zakątków Lubartowa byli uczniowie klas V i VI. Zwiedzanie miasta połączone było ze spotkaniem z Panem Burmistrzem w Urzędzie Miasta Lubartów. A potem wszyscy wysłali pocztówki z widokiem naszego miasta do własnych szkół.

Po południu nasi goście wzięli udział w warsztatach plastycznych, których tematem było wykonanie witraża „Pałac Sanguszków”. Wszyscy byli zachwyceni własnoręcznie wykonaną pracą. Niektórzy nie mogli uwierzyć, że są autorami tego pięknego dzieła.

Wieczorem tego samego dnia,  podczas uroczystej kolacji pożegnaliśmy naszych gości. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w spotkaniu i upominki.

Czas na podsumowanie…

Dziękuję:

Dyrekcji szkoły, moim koleżankom i kolegom oraz uczniom dziękuję za osobiste  zaangażowanie i współpracę

Serdecznie i gorąco dziękuję rodzicom za gościnę i ciepło oraz troskę jakimi obdarzyli naszych gości. Dzieci były zachwycone i z pewnością na zawsze zapamiętają ten niepowtarzalny pobyt.

Dziękuję również wszystkim, którzy wsparli organizację wizyty w różny sposób:  organizując transport, noclegi, odbiór gości z lotniska, przygotowując poczęstunek w szkole, smaczne posiłki w restauracji, prowadzenie zajęć sportowych, warsztatów plastycznych, przygotowując niezapomniane powitanie, zapraszając na zajęcia lekcyjne… Dziękuję też za wiele innych „drobnych” spraw, słowa otuchy, życzliwe podpowiedzi, bez których ta wizyta byłaby niemożliwa do zorganizowania.

            Szkolny koordynator Ilona Wójtowicz