Święto Konstytucji

      Brak komentarzy do Święto Konstytucji

„A gdy rozbłyśnie Trzeci Maj,
dzień wspomnień i radości,
niech cały wielki, polski kraj
spojrzy się ku przeszłości…”

/Helena Duninówna/

W kalendarz uroczystości szkolnych wpisana jest akademia upamiętniająca rocznicę podpisania Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Na kartach historii zapisało się wiele trudnych dla Polski doświadczeń. Niejednokrotnie próbowano obedrzeć nas z polskości.  Jednak pamięć o tej dacie umacniała opór stawiany próbom wynarodowienia.  W okresie zaborów majowa konstytucja była symbolem utraconej wolności. Corocznie starano się oddawać jej hołd, mimo zakazów i represji ze strony zaborców. W wyzwolonej Ojczyźnie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stała się jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych świąt państwowych. Majowa jutrzenka już od 225 lat dzieli losy polskiego narodu- razem z nim prześladowana, razem z nim podnosząca się z upadku.
Kontekst historyczny tego wydarzenia przedstawili uczniowie klasy VI B pod kierunkiem pani Anny Krzyżanowskiej i Pani Anny Dudziak w programie artystycznym. Wsparli ich młodsi uczniowie z klasy IIIa przygotowani przez panią Ewę Czech i Małgorzatę Ślifirczyk.

DSC00009DSC00011DSC00018DSC00014